Daha İyisi Mümkün Kastamonu
ÖTEKİ ile BERİKİ

ÖTEKİ ile BERİKİ

Fatih Köse

13 Ekim 2020

1

;

Önemli işlerimiz var. Ötekileştirme, suçlama, sorumlu arama ile gündemde kalmak isteyenler zamanımızı çalmamalı. Sekinete, olgunluğa, ben dilinden uzaklaşmaya ihtiyacımız var.


Babam Ali Köse, halefi Mehmet Yıldırım ile Taşmektepten arkadaş.
Geymeneli Ali Köse sanat okulunda torna-tesviye bölümünü ardından Yıldız İnşaat Mühendisliğini bitirdi. Alatarladan gelip sanat okulunda mekanik bölümünü ardından Işık İnşaat Mühendisliğini bitiren Mehmet Yıldırım ile yolları kesişti hep.


Ali Köse DSİ 52. Şube Müdürü iken Karaçomak Deresini, suyun memba olan stadyum önünden mansabına, Yol-İş Sendikasının karşısındaki DSİ regülatörlerine kadar kolektörler ile kanalizasyon pisliğini toplayıp şehri kokudan kurtardı.


Mehmet Yıldırım, Karayollarında mühendis iken çay boyunda yürüyüş yolu olarak kullandığımız geniş kaldırımları taşıyan konsolları yapıp ana arterleri genişletti.


Ali Köse, Turgut Özal’ın kurduğu ANAP’tan, Mehmet Yıldırım Erdal İnönü’nün partisi SODEP’ten Belediye Başkan adayı oldular. Eski deyimi ile biri sağcı, diğeri solcu.
Mesele memleket olunca sağcılık solculuk teferruatta kalmış hep.

Özal’ın Türkiye’de toplu konut hamlesini başlattığı, TOKİ’yi kurduğu yıllar. Fransa-Strazburga gönderilen 12 Belediye Başkanından biri Ali Köse. Yeni, alt yapısı düzgün, ‘yatay’ yapılaşma formunda şehirler kurmak isteniyor. Ankara’da Batıkent, İzmir’de Egekent derken Kastamonu’da Kuzeykent. Hedef 100 bin nüfusu taşıyacak yeni, altyapılı bir şehir.


Ali Köse, Kastamonuya kuracağı yeni şehir için gelen proje tekliflerinin arasında Kent-Koop Genel Başkanı Murat Karayalçın’ın gönderdiği projeyi beğenmiş ama çok pahalı imiş. Bunlar solcu bunlara proje yaptırmam dememiş. Devir de ehliyet ve liyakate değer verme devri olunca Mehmet Yıldırım’ı arayıp ;“Mehmet, bu projeyi yapan adamların dilinden sen anlarsın. Proje güzel ama çok para istiyorlar. Gel beraber Murat Karayalçın’a gidelim pazarlık edelim. Giderken sen Belediye Reisi makamına oturursun hevesin geçer” diyerek şakayla karışık destek istemiş. 


Ayakkabı çiftinin birer teki olmuşlar Ankara’ya gitmişler.

Ne Ali Köse Mehmet Yıldırım’ın konsollarına laf etmiş, ne Mehmet Yıldırım Ali Köse’nin Kolektörlerine. Mesele memleket olunca unutmuşlar sağı, solu koşturmuşlar el ele.

 

Mehmet Yıldırım masaya vurdukça gravat gevşetmiş dava arkadaşları. Sonunda çok komik rakamlara bu işi kabul etmişler. 

 

Kent Koop Genel Başkanı Murat Karaylçın'ın da desteği ile Kastamonuya yeni bir şehir kurulmuş, ortadirek ev sahibi yapılmış, Belediyeye bir servet bırakılmış.

 

 

 

'Bataklık' denilen yerde altyapısı, bahçeli evleri ile modern bir şehir kurulmuş. 

Kazandırılan arsaların üzerine Üniversite, kamu binaları, parklar, otogar ve daha nicesi yapılmış. 


Bilmem bu anlattıklarımdan hisse alan çıkar mı? 

 

Bilmem milletin kavgadan, tahkir, tezyif ve suçlamalardan bıktığını fark eden olur mu?

Bilmem bu milletin âlicenaplığı ile hüsn-ü kabul görüp, minderine oturanların kerâmeti kendinde görmesinden usandığını gören göz çıkar mı?

İnşallah çıkar da artık işimize gücümüze bakarız.

FATİH KÖSE

 

 Diğer yazılar için tıklayınız...

ETİKETLER: ALİ KÖSE MEHMET YILDIRIM MURAT KARAYALÇIN KUZEYKENT KASTAMONU

1 YORUM

 • Logo

  CEVDET ÇELİK

  O YILLARI ALİ KÖSE NİN SEÇİM İ KAZANMASINDA BÜYÜK KATKI SAĞLAMAKTAN HEP ONUR VE KURUR DUYMANIN HAZZINI YAŞAYAN BİŔİYİM SAYIN KÖSE KASTAMONUYA ÇAG ALTLAŞMIŞTIR SONRAKİ ŞEHREMİNLERE ÇOK BÜYÜK MİRAS BIRAKMIŞTIR SAYIN YILDIRIM KASTAMONU İÇİ AYRI BİR DEGERDİR HER İKİSİDE KASTAMONU DA ÖZEL YERLERİ OLAN KIYMETLİ ABİLERDİR İKİSENE DE SAĞLIK SIHHAT HUZUR DOLU BİR HAYAT DİLİYORUM

  15 Ekim 2020 13:23

  fatih köse

  FATİH KÖSE

  Katkınız için teşekkürler.

  16 Ekim 2020 16:21

YORUM YAP

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

DİĞER İÇERİKLER

X