Daha İyisi Mümkün Kastamonu
Esnafspor Kümeye!

Esnafspor Kümeye!

Fatih Köse

27 Ocak 2021

0

;

Bu yazı 13 Şubat 2019 tarihinde yazılmıştır.

 

Evet, Sayın Seyirciler!

 

Hava açık, zemin müsait. Güzel bir maç olsun istiyoruz.

Seyircisporun orta sahası Maliye, Ticaret Sicilden birer memurun yanına eklenen zabıta ile tamam oldu. “Vatansever medyanın”, “FIRSATÇI, KAZIKÇI ESNAF” yayınları ile seyirci Esnafsporun aleyhine tezahürat yapıyor ve maç başladı.

 

Seyircisporun kenar yönetimi “FAHİŞ FİYAT ARTIŞI YAPAN”lara etiket ve fiyat artışı kontrolü talimatı üzerine orta saha tam saha prese başladı. Esnafspor adım atamıyor, sahada şuursuzca geziyor sayın seyirciler.

 

“Birader, biz bu usulle fahiş fiyatı falan tespit edip düşüremeyiz. 2-3 ceza yazalım sen de kusura bakma. Yoksa bizi takımdan atarlar.” diyen Seyircisporun oyuncularına, “Kardeş fahiş fiyat artışı yok her şeyin maliyeti arttı. Cezayı bana kesiyorsunuz hoş olmuyor.” dese de sesini duyuramadı.

 

*  *  *

 

Esnafsporun sağbeki Fırıncı Rıfkı, yüzü gözü un içinde, kendisi burada ama belli ki aklı başka yerlerde. Kafasında ay sonunda ödeyeceği zamlı asgari ücret, SGK, Stopaj var sayın seyirciler. Unun çuvalı 75 liralardan 110 liralara çıkmış, işçi maliyetleri adam başı ortalama 700 TL artmış ama ekmeğe zam yapamıyor. “Vatansever Medya” ekmeğe zam yapmak isteyen esnaf birliğine tedbir almış, savunmadan çıkmalarını engelliyor.

 

*  *  *

 

Seyircilerin “Patates, soğan!” tezahüratına dayanamayan kenar yönetimi “Depoları basın” talimatı verdi. Seyircisporun orta sahası artık daha kalabalık geliyor.

 

“Vatansever Medya” nın “100 ton soğan stoklamış fırsatçılar! Soğanları çürütüyorlar, satmıyorlar” yayını ile stadyum “Hain, hain, hain!” tezahüratları ile inliyor.

 

- “Ya hu kardeşim, tarım ürünlerinin arzı hava muhalefetine göre değişir. Hava iyi olur, mahsul bol olur fiyatı ucuzlar, az olur pahalanır. Ucuz olunca da “Üretici batmasın, patatese, soğana zam istiyoruz” diyecek misiniz? Depolarda bekletmezsek bozulur, hepsini pazara getirsek alamazsınız, çürür. İthalat yapmak zorunda kalırız.

 

Ey vatansever medya! 100 ton soğan 3 kamyon eder. Sadece İstanbul'a her gün 500 tır sebze meyve girişi olur. Ne stokçuluğu?!”

 

Esnaf sporun sağ açığı Kabzımal Mülayim iki elini ağzına getirip avazı çıktığı kadar bağırsa da sesini duyuramadı ve kafasına gelen bozuk paralarla yere yığıldı.

 

*  *  *

 

Sağlık görevlileri Kabzımal Mülayim'e müdahale ederken, O hâlâ hakemle konuşup duruyor.

 

- “Hocam! Hal esnafı sermayesini dolara, faize, gayrimenkule koymayıp risk alıyor. Her gece kamyon kamyon taze sebze ve meyveyi yağmur, sel, don, fırtına ihracat durumuna göre değişen piyasa fiyatından nakit alıp, küçük esnafa ve markete 4-6 ay vade ile veresiye satıyor. Her an, her çeşit kaliteli ürünü markete arz etmezse iş yapamıyor. Bozulan, bayatlayan ürünler, tahsil edemediği alacaklar, artan akaryakıt maliyetlerinden, arz ve talebin oluşturduğu piyasa fiyatından seyircinin ya haberi yok ya da duymazdan geliyor.” 

 

*  *  *

 

Evet, sayın seyirciler! Esnafspor sahada tel tel dökülüyor.

O da ne! Seyircispordan belediyelerin tanzim satış mağazası atağı geliyor! Yüksek meyve sebze fiyatlarına savaş açıldı. 

Esnafsporun sol açığı Marketçi Murtaza ellerini yana açıp hakeme bağırdı.

“Hocam! Faul var! Marketçi ucuz satıp sürümden kazanır. Hiçbir marketçi adının pahacıya çıkmasını istemez. Fahiş fiyattan zaten satamaz. Elektrik, doğalgaz, kira, işgaliye asgari ücret arttı. Devlet memuruna %10 zam verirken bizim personelimize %25 zam yaptı. Sigortası, stopajı ve sair masrafları saymıyorum bile. Bizim bu masrafları çıkarmamız için ciromuzu artırmamız lazım ama satışlar düştü. Vatandaş eskisi gibi harcamıyor. Bu maliyetleri fiyatlara yansıtmazsak kapatıp işçi çıkarmamız gerekir. Zaten havalar ısınıyor, yakında yeni ürünler çıkacak, arz artacak fiyatlar düşecek. Tanzim Satış Mağazası olsa da olmasa da düşecek. Şimdi açılacak Belediye tanzim satış mağazalarında satacakları ürünün maliyetine kira yazacaklar mı? Zabıta onları da denetleyecek mi? Vergi verecekler mi? Hava parası, işgaliye ödeyecekler mi?”

 

Hakem oyunu durdurdu, düdüğü çaldı ve el, kol hareketleri ile konuşup duran Murtaza'ya sarı kartı gösterdi.

 

*  *  *

 

Esnafspor ağır bir yenilgi aldı ve kümede kalması mucizelere kaldı sayın seyirciler. Teknik Direktör Rüstem Batıkov'a mikrofonu uzatıyoruz.

 

- Bu takımın bütün maliyetleri, sabit giderleri arttı, vatandaşın alım gücü düştüğünden satışlarımız düştü. Seyirciler bu şartlar altında bile bizden enflasyonla topyekûn mücadele için  %10 indirim bekliyor. Toplantılarda Ticaret Odası Başkanlarından ilave işçi istihdamı isteniyor. Maliyetlere katlanmamız, fiyatlara yansıtmamamız bir de ilave işçi istihdam etmemiz bekleniyor. Kümesteki tavuk gibiyiz. Canı çeken yumurtamızı alıyor, kesip haşlama yapıyor. O zaman biz de tanzim satış mağazalarının çeşitlendirilmesini istiyoruz. Belediyelerimiz gübre, mazot, ilaç, elektrik, fabrika yemi tanzim satış mağazaları açsın. Bunlar bize ulaşana kadar 10 katına çıkıyor. Aradaki fırsatçılar kazanıyor. Belediyelerimiz maliyet fiyatına mazot, gübre, elektrik, hayvan yemi satsın. İşçilerimizi de Belediyeye alsın maaşını veriversin, sigortasını yatırsın. Bakın o zaman et, ot, süt nasıl ucuzluyor. Bizim bu ligde top oynamaya devam etmemiz lazım yoksa ticareti bırakıp sermayeyi faize, dolara, gayrimenkule bağlarsak kafasına bozuk para atıp sövecek takım bulamazsınız.

 

Biraz merhamet lütfen…

 Diğer yazılar için tıklayınız...

ETİKETLER: gıda fiyatları esnaf pahalılık

YORUM YAP

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

DİĞER İÇERİKLER

X